Cena złota: 10 648,99 zł | Cena srebra: 125,24 (zł/uncja) | Aktualizacja za: 64s
Inwestorzy zdecydowani na zakup monet bulionowych powinni zwrócić uwagę na ich rodzaj. I tu pomimo bardzo bogatej oferty dostępnych na rynku monet wybór jest dość prosty – należy kupić takie, które będzie można w szybki sposób odsprzedać. Mowa tutaj przede wszystkim o tzw. wielkiej piątce, która jest najbardziej popularna i rozpoznawalna na całym świecie, dzięki czemu cieszy się największą płynnością.
Zaczynając od początku należy pamiętać, że kupując złoto i srebro w celach inwestycyjnych powinno się wybierać monety jedynie inwestycyjne, które nie są monetami kolekcjonerskimi. Takie monety pomimo bogatych wzorów pozbawione są wartości numizmatycznej, a ich wartość wynika wprost z wartości kruszcu, jaki został użyty do ich wytworzenia. Bite są przez lokalnych emitentów i stanowią legalny środek płatniczy oraz w większości posiadają umowny nominał.
Najkorzystniej jest wybierać monety o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 gram). Jest to produkt o najwyższej płynności. W bardzo prosty sposób można sprawdzić autentyczność takich monet. Wystarczy zweryfikować jej parametry. Najwygodniej zrobić to za pomocą „linijki fisha”. Ponadto monety o wadze mniejszej niż 1 oz są droższe w odniesieniu do ceny złota, co wynika z wyższych kosztów produkcji monet o mniejszej wadze. Z kolei monety o wadze większej niż 1 oz charakteryzują się mniejszą płynnością, ponieważ ze względu na jej większą wartość ciężej znaleźć kupca, który może pozwolić sobie na taki koszt.
Do najbardziej rozpoznawalnych monet bulionowych na całym świecie należą:
Krugerrand uchodzi za króla monet bulionowych. Był on pierwszą monetą typowo bulionową na świecie. W złocie został wybity 3 lipca 1967 roku. Srebrna moneta po raz pierwszy pojawiła się w 2017 r. Jej nazwa pochodzi od połączenia dwóch członów - nazwiska byłego prezydenta RPA Paula Krugera i nazwy waluty RPA - Rand. Moneta przedstawia wizerunek Paula Krugera i antylopy springbok. Złote Krugerrandy wybijane są ze złota 22-karatowego z domieszką miedzi, dzięki czemu moneta jest twardsza. Ilość złota w Krugerrandzie jest oczywiście taka sama, jak w przypadku innych monet, jednak z uwagi na dodatek miedzi sama moneta jest odrobinę cięższa od pozostałych. Barwa Krugerranda również nieco odbiega od barwy większości monet.
Podobna sytuacja jest z Amerykańskim Orłem bitym przez mennicę West Point Mint, który poza 1 oz czystego 22-karatowego złota zawiera domieszkę srebra oraz miedzi (złoto stanowi 91,67% wagi monety, miedź - 5,33%, natomiast srebro – 3%). Moneta na awersie przedstawia amerykańskiego orła, a rewers zdobi wizerunek kobiety będącej symbolem wolności. Moneta w złocie bita jest od 1985 roku.
Monetę bije austriacka mennica Münze Österreich AG. Jest ona najbardziej rozpoznawalną monetą europejską. Moneta wytwarzana jest z 24-karatowego złota najwyższej próby 999,9 Od 2002 roku nominałem monety jest euro. Do tego czas od 1989 r monety były denominowane w austriackich szylingach. Jest ona zdecydowanie najpiękniejszą z pięciu wymienianych monet. Jej wykonanie olśniewa mnogością precyzyjnych detali. Awers monety przedstawia organy piszczałkowe, które znajdują się w największej sali koncertowej Musikverein – Golden Hall, a rewers w centralnym punkcie zdobi wiolonczela, po jej bokach symetrycznie rozłożone skrzypce i altówka, na górze – róg francuski, fagot oraz harfa. Srebrna moneta bita jest od 2008 roku.
Złoty KanadyjskiLiść Klonowy wytwarzany jest jedynie ze złota złóż kanadyjskich, a wybija go kanadyjska Mennica Królewska. Moneta w złocie wybijana jest od 1979 roku wyłącznie z najlepszej próby 999,9. Jej wielka popularność ze strony inwestorów przyczyniła się do decyzji o wprowadzeniu na rynek także srebrnej wersji, co miało miejsce w 1988 roku. Moneta przedstawia podobiznę Królowej Elżbiety II, a rewers zdobi liść klonowy.
Mennica w Perth, która bije Australijskiego Kangura, jest jedną z najbardziej renomowanych mennic na świecie. Moneta z wizerunkiem Kangura zajęła miejsca Australijskiego Samorodka i z najbardziej rozpoznawalnym symbolem Australii wytwarzana jest od 1989 r. Istotne jest to, że wizerunek zwierzęcia na rewersie jest co roku inny. Awers monety przedstawia wizerunek Królowej Elżbiety II. W 2016 Perth Mint wprowadziła do sprzedaży monetę w wersji srebrnej. Moneta bita jest ze srebra próby 999, pochodzącego wyłącznie ze srebra wydobytego z australijskiej ziemi.
Analizy i opinie
© Mennica Silesia. All rights reserved. Indico - sklepy internetowe.