fbpx

Cena złota: 9 219,21 zł | Cena srebra: 124,47 (zł/uncja) | Aktualizacja za: 89s

 • Home
 • Blog
 • Moneta czy sztabka? Co wybrać?

Moneta czy sztabka?  Co wybrać?

 

Sprawa ta w praktyce jest dość indywidualna, ale żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy poznać oba te rozwiązania i najlepiej przeanalizować różnice w trzech kluczowych kwestiach: cenie, bezpieczeństwie oraz płynności.

Cena

Nakońcową cenę sztabek i monet składa się cena spot (cena surowca), koszt produkcji, koszt transportu, marża producenta i dilera oraz w przypadku srebra opodatkowanie VAT.

Na cenę wpływa również kilka zależności:

 • Koszt produkcji sztabki jest nieco niższy od kosztu produkcji monety, co w analogiczny sposób wpływa na cenę końcową.
 • Koszt produkcji monet bulionowych i sztabek najmniejszych gramatur obciążane są wyższą marżą wobec ceny spot. Zależność ta również wynika bezpośrednio z jednostkowych kosztów produkcji.
 • Złoto zwolnione jest z podatku VAT, w przypadku srebrnych monet bulionowych dilerzy mogą zastosować tzw. VAT marża, ale do sprzedaży srebrnych sztabek doliczane jest 23% VATu, co oznacza większą różnicę pomiędzy ceną spot a ceną ostateczną.

Bezpieczeństwo

Sztabki

Podróbki metali szlachetnych zdarzają się niezwykle rzadko i prawdopodobieństwo nabycia ich u profesjonalnych dilerów jest niezwykle małe. Zdarza się jednak, że złoto bywa podrobione wolframem, który ma identyczną wagę.  Sztabki podrabiane są poprzez nawiercenie otworów i wypełnienie ich wolframem. Do rozpoznania takiej podróbki niezbędny jest odpowiedni sprzęt.

Mennice zabezpieczają swoje produkty poprzez pakowanie ich w tzw. CertiCard (potocznie zwane certipack), czyli próżniowe opakowania z załączonym certyfikatem. Opakowania te wykonane są z opatentowanego tworzywa, które uniemożliwia wyjęcie sztabki i podmienienia jej na fałszywy kruszec bez widocznych śladów otwierania. Czy kupując sztabkę w takim opakowaniu, możemy być pewni, że nie mamy do czynienia z falsyfikatem? Podrobienie takiego opakowania jest dużo prostsze od podrobienia sztabki i takie przypadki miały miejsce, więc nie jest to bezwzględna gwarancja bezpieczeństwa.

Monety

Z kolei autentyczność monet można sprawdzić w prosty sposób.  Wystarczy zweryfikować, czy monety mają wymiary podawane przez producenta. Sprawdzamy średnicę, grubość oraz wagę.  Autentyczność monety można zweryfikować również za pomocą Linijki Fischa.  Aby mieć jednak 100% pewność, że moneta nie została podrobiona wolframem, najlepiej sprawdzić wydawany przez monetę dźwięk, który w żadne sposób nie ma możliwości zostać podrobiony. W tym celu należy wykonać tzw. test rezonansowy, czyli dokonać analizy drgań wydawanych przez metal. Brzmi skomplikowanie, ale sprawa jest wyjątkowo prosta. Wystarczy zainstalować na swoim telefonie odpowiednią aplikację. Aplikacja, która cieszy się największą popularnością to Bullion Test. Te rozwiązania sprawiają, że w kwestii bezpieczeństwa monety mają zdecydowaną przewagę nad sztabkami.

 

Płynność

Na płynność składają się między innymi dwa ww. aspekty. Sztabki są nieco tańsze od monet, więc cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów, szczególnie tych, którzy inwestują w metale szlachetne znaczącą część swojego majątku. Podczas inwestowania dużych kwot nawet niewielkie różnice w cenie mają znaczenie. Dilerzy dysponują odpowiednimi narzędziami do sprawdzenia autentyczności sztabki i szybko są w stanie sprzedać je kolejnym inwestorom, dlatego chętnie je odkupują.

Sztabki i monety o większej gramaturze są tańsze, jednak faktem jest to, że atrakcyjniejszą cenę można otrzymać sprzedając kruszec osobie trzeciej, więc należy wciąć pod uwagę, że ciężej będzie nam sprzedać niepodzielny metal o ogromnej wartości.

Kolejnym istotnym aspektem jest to, że wraz ze wzrostem zainteresowania kruszcami, wzrasta ilość wyedukowanych inwestorów, którzy w pierwszej kolejności będą chcieć odkupować monety bulionowe, gdyż będą w stanie w prosty sposób sprawdzić ich autentyczność.  

W tym miejscu warto przypomnieć, że monety bulionowe zwane również inwestycyjnymi nie są monetami kolekcjonerskimi, czyli ich wartość wynika wprost z wartości kruszcu, jaki został użyty do ich wytworzenia. Bite są przez lokalnych emitentów i stanowią legalny środek płatniczy oraz w większości posiadają umowny nominał. Jeżeli mówimy o inwestowaniu w metale szlachetne, należy skupić się tylko na takich monetach i wyzbywać się tych z wartością numizmatyczną.

Rynek monet bulionowych jest bardzo szeroki. Ich dostępność zaczyna się od 1/25 oz. i sięga wadze 1 kg. Najbardziej opłacalny jest jednak zakup monet o wadze 31,10g czyli 1 uncjowych. Mniejsze wagi są mało opłacalne z uwagi na wyższy koszt produkcji, a monety o wyższej wadze, które są znacznie droższe po prostu ciężej odsprzedać. 

Wybierając monety, trzeba także wybrać ich rodzaj. Rynek oferuje setki różnych monet, ale dla zabezpieczenia swojej płynności powinniśmy kupować te najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne całym świecie. O tym, które monety warto kupować piszemy w artykule

Z kolei najmniejsze sztabki mają już 1 gram, a w handlu detalicznym spotykane są również sztabki 1-kilogramowe. W przypadku sztabek także największą popularnością cieszą się te jednouncjowe (31,1g) i przemawiają za tym te same argumenty praktyczne (stosunkowa niski nominał oraz racjonalne koszty produkcji).  

Wybór sztabek jest ogromny. Około 60 mennic produkujących złote sztabki posiada akredytację LBMA (London Bullion Market Assotiation). Wybierając sztabkę, warto zakupić tę, która pochodzi z najbardziej znanych mennic.

 • Credit Suisse/Valcambi (Szwajcaria)
 • Heraeus (Szwajcaria)
 • Münze Österreich (Austria)
 • Royal Canadian Mint (Kanada)
 • United States Mint (USA)
 • New Zealand Mint (Nowa Zelandia)
 • Perth Mint (Australia)

Podsumowanie

Zalety i wady  monet bulionowych:

 Zalety monet bulionowych:


 • większa płynność
 • łatwiej wymienialne, często są przyjmowane bez sprawdzania
 • ciężej podrobić

Wady monet bulionowych:


 •   wyższa marża handlowa

 

Zalety i wady sztabek:

 

 Zalety sztabek


 •  niższa marża handlowa

 Wady sztabek


 • nieco trudniejsza sprzedaż
 • łatwiejsze do podrobienia
 • w przypadku srebra VAT 23%

Polecna artykuły

 

Złoto i srebro - prawdziwy pieniądz

Jak będzie wyglądała kolejna panika finansowa

Jakie monety kupić? 5 najpopularniejszych monet

Mennica Silesia Sp. z o.o.
ul. Dworcowa 62
44-100 Gliwice
NIP: 6312701750
KRS: 0000943519

+48 791 323 807
+48 32 307 00 58
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

© Mennica Silesia. All rights reserved. Indico - sklepy internetowe.